Botulotoxín

Aký je efekt aplikácie botulotoxínu?

Výsledný efekt /napr. vyhladenie vrások/ nastupuje za cca 48 hodín a po prvej aplikácii trvá tri až šesť mesiacov. Postupne odoznieva a aplikáciu je vhodné opakovať.

Pri opakovaní už nedochádza k návratu zmršťovacej schopnosti svalu v pôvodnej miere. Po dlhšej dobe nečinnosti svalu totiž dochádza k odvykaniu od určitého typu mimiky /napr. zlozvyku mať zamračené čelo/. Funkcia svalu sa znižuje, až postupom času dochádza k jej potlačeniu a vráska sa prestáva tvoriť.

Opakovaním zákroku sa podstatne predlžuje i dĺžka žiadaného efektu na pol roka i viac. Pre dokonalý efekt omladenia je možné kombinovať aplikáciu botulotoxínu napríklad s injekčnými výplňovými implantátmi alebo laserovým vyhladením pleti.

Ako sa botulotoxín aplikuje?

Metóda aplikácie botulotoxínu je fyzicky i časovo nenáročná. Lekár látku aplikuje niekoľkými veľmi jemnými vpichmi do problémovej partie použitím najtenších ihiel. V príprave vrások a hyperhidrózy v podpazuší nie je nutné znecitlivenie. Zákrok je ambulantný a nevyžaduje žiadnu prípravu.

Výhody aplikácie botulotoxínu.

  • Pred aplikáciou botulotoxínu netreba absolvovať žiadny test, teda je možno vykonať okamžite
  • Po aplikácii nie je nutná žiadna pracovná neschopnosť a už po uplynutí štyroch hodín sa môže plne vykonávať bežná denná činnosť.
  • Výsledný efekt nieje trvalý a každý má možnosť sa rozhodnúť, či mu takáto metóda vyhovuje a bude v nej pokračovať.
Botulotoxin-01 Botulotoxin-02

Čo je to botulotoxin?

Botulotoxín v liekovej podobe je neurotoxín, ktorý uvoľňuje kŕče svalov.

Botulotoxín preruší nervosvalové spojenie a tým zabráni mimickému svalu v zmršťovaní, ktoré je hlavnou príčinou tvorby vrások.

V korektívnej dermatológii sa injekčne aplikuje vo veľmi nízkych dávkach hlavne do problémových častí tváre.

Botulotoxínové injekcie sa využívajú v liečbe rady iných ochorení už viac ako 20 rokov.

Čo botulotoxín odstraňuje?


Botulotoxin-03

Hyperhidróza

Čo je to hyperhidróza?

Hyperhidróza je lekársky termín pre nadmerné potenie, pre chorobu, ktorá sa začína obvykle v mladosti a bez liečby spevádza postihnutého celým životom. Hyperhidróza môže byť lokalizovaná, alebo generalizovaná.

  • Keď je prílišné potenie obmedzené na určité miesto, hovorí sa tomu lokálna hyperhidróza. Tá postihuje typicky: podpazušie, dlane rúk, chodidlá a tvár
  • Keď prílišné potenie spôsobuje na tele rozsiahlejšiu plochu, nazýva sa generalizovaná hyperhidróza.
Botulotoxin-04

Možno hyperhidrózu liečiť?

Áno, štúdie preukázali, že injekcie botulotoxínu vedú k značnému zlepšeniu lokálnej hyperhidrózy a že 9 pacientov z 10 liečených botulotoxínom na hyperhidrózu považuje kvalitu svojho života natoľko zvýšenú, že by ju odporučili.